هزینه های آتی تحمیل شده ناشی از تصمیمات اشتباه و تشخیص نادرست

بسیاری از ما گاهاً با تصمیمات و یا تشخیص نادرست مقامات مسئول در سازمانها و ادارات مواجه شده ایم که صرف وقت و هزینه برای جمع آوری و ارائه مدارک مثبته جهت اثبات مدعا را بدنبال داشته است.

حال سوال اینجاست که هزینه تبعات ناشی از تصمیمات نادرست و یا تشخیص نادرست را چه کسی باید بپردازد؟

قطعا ضرورت  وجود ارکان وصول انواع مختلف مالیاتها و عوارض و حق بیمه ها نظیر سازمان امور مالیاتی و سازمان تامین اجتماعی در جهت تامین منابع لازم برای مخارج عمومی انکار ناپذیر است و عملکرد صحیح این ارکان قابل دفاع ، لیکن تبعات منفی ناشی از خطای این ارکان بر دوش مودیان و یا کارفرمایان قرار گرفته است.

وجود موارد بسیار شکایت بعمل آمده از نحوه تشخیص انواع بدهیها برای مودیان و یا کارفرمایان در سازمانهای فوق و آراء صادره در هر مرحله از رسیدگی در هیاتهای مختلف به نفع مودیان و کارفرمایان و یا آراء متعدد صادره از سوی دیوان عدالت اداری، دلالت بر صحت این مدعاست که در موارد بسیاری در مراحل رسیدگی به وضعیت مالیاتی و یا بیمه ای این اشخاص، یا دقت کافی اعمال نشده و یا تفسیر نادرستی از قانون بعمل آمده است.

توجه داشته باشیم با فرض اثبات صحت مدعای این اشخاص (مودیان و کارفرمایان)و استیفای حقوق ، بازهم هزینه های متعددی به ایشان تحمیل شده که قابل بازیافت نمیباشد.

همچنین هزینه های گزاف دیگری که آحاد افراد جامعه در قالب عوارض و مالیات و یا جبران از محل درآمدهای عمومی برای تامین هزینه های این تصمیم گیرندگان تحمل مینمایند، پرداخت میشود.

چنانچه هزینه تصمیمات و تشخیص نادرست بر عهده اشخاص تصمیم گیرنده و تشخیص دهنده قرار میگرفت، شاید شاهد ارتقاء کیفیت کاری و دقت کافی در انجام صحیح امور می بودیم.

نویسنده: شهرام مشتاقی
جستجو
(تمام مطالب) کاربران

دغدغه مالیاتی نداشته باشید … تجربه چند سال فعالیت در حوزه ” مالیات ” و همچنین تغییرات اساسی قانون مالیات های مستقیم از سال ۱۳۹۵ گواه بر این موضوع دارد که انجام امور مالیاتی نیاز به تخصص و آگاهی از قوانین و بخشنامه های جدید دارد؛ لذا شخصاً به صاحبان کسب و کارها توصیه میکنم در کنار فعالیت تجاری خود، از وجود یک مشاور مالیاتی بهره ببرند. مشاوره تشکیل پرونده مالیاتی پروسه تشکیل پرونده مالیاتی برای اشخاص حقیقی و حقوقی، یک فرآیند پیچیده و زمان بر می باشد که انجام مناسب آن نیازمند تجربه و دانشی بالا است. دانستن ضرایب و بار مالیاتی مشاغل و شرکت ها قطعاً به نفع شما خواهد بود. مشاوره مالیاتی ثبت شرکت اگر تصمیم دارید یک شرکت انتفاعی و یا حتی غیر انتفاعی تأسیس نمایید، پیشنهاد می کنم قبل از اقدام به ثبت آن، حتماً یک جلسه مشاوره در ارتباط با مسئولیت ها و بار مالیاتی شرکت مورد نظر داشته باشید. نظارت مالیاتی بر انعقاد قراردادها به همان اندازه که نظارت حقوقی برای انعقاد قراردادها نیاز است، نظارت مالیاتی نیز مهم و حیاتی ست؛ متاسفانه بسیاری از مودیان به دلیل جهل به قانون و عدم اطلاع، ضررهای مالی سنگینی را متحمل می شوند. تهیه و ارسال گزارشات فصلی یکی از تکالیف جدید مالیاتی برای اشخاص و شرکت ها، تهیه و ارسال ” گزارشات فصلی ” می باشد. گزارشات فصلی در واقع نوعی ابزار کنترلی سازمان امور مالیاتی برای نظارت بر شفافیت عملکرد مودیان مالیاتی است. مشاوره و انجام مالیات بر ارث قانون ارث و مباحث حقوقی و مالیاتی آن، از پیچیده ترین و طولانی ترین مراحل اداری برخوردار است. به همین جهت مشاوره و انجام مراحل اداری و حقوقی آن توسط وکیل بسیار موثرتر و کارآمدتر از مودیان است. مشاوره مالیاتی سرقفلی و نقل و انتقال املاک از آنجاییکه ” سرقفلی ” یک مبحث پیچیده حقوقی و مالیاتی است و اکثر اوقات بر سر آن دعوای حقوقی-مالیاتی شکل میگیرد، پیشنهاد می کنم قبل از انجام معاملاتی از این دست، با وکیل مالیاتی تماس بگیرید.

فيروز بيگ زاده