برگزاری پنجمین نشست مشترک هیأت مدیره‌ی جامعه‌ی حسابداران رسمی ایران

پنجمین نشست مشترک هیأت مدیره‌ی جامعه‌ی حسابداران رسمی ایران با شماری از شرکای مؤسسات حسابرسی در روز نهم مرداد ماه برگزار شد.
به گزارش بدوبس به نقل از جامعه‌ی حسابداران رسمی ایران، نشست فوق با محوریت بحث و تبادل‌ نظر درخصوص مسایل حرفه‌ای جاری برگزار شد؛ سیدمحمد علوی، دبیرکل جامعه با تأکید بر جلوگیری از بروز اختلال در فرآیند استعلام ها، به راه‌اندازی سامانه‌ی پردیس و پاسخ‌گویی الکترونیکی به کلیه‌ی استعلام‌های شبکه‌ی بانکی اشاره کرد، و نیز اضافه‌شدن دستگاه‌های اجرایی به گردونه‌ی استعلام گزارش های حسابرسی ارایه‌شده به سبب شرکت در مناقصات، در فرصت قانونی یک هفته‌ای  اطلاعات قراردادهای منعقده و گزارش‌های حسابرسی صادره در سامانه‌ی سحر بارگذاری شود تا مانع از بروز اختلال در فرایند استعلام‌ها شود.

شرکای حسابرس حاضر در جلسه درخصوص ادغام موسسات حسابرسی، خواستار توجه جدی جامعه به مسأله‌ی ادغام مؤسسات و تدوین آیین‌نامه‌ی ادغام متناسب با شرایط روز، اطلاع‌رسانی از مؤسسات داوطلب ادغام، اجباری‌شدن روند ادغام مؤسسات در یک دوره‌ی زمانی منطقی، و افزایش تدریجی حداقل شرکای مورد نیاز برای تأسیس مؤسسه‌ی حسابرسی شدند. علاوه بر این، همچنین شرکای موسسات به جای ادغام‌های شتاب‌زده، خواهان توجه به تدوین و برقراری ضوابط مربوط به  شبکه‌ی کاری از مؤسسات حسابرسی شدند.
کنترل کیفیت بر تغییر روند از نگاه شکلی به رویکرد محتوایی و ارایه دو مدل برای کنترل کیفیت کار شامل شرکت‌های بزرگ و کوچک و متوسط محور دیگر مورد بحث در نشست بود که شرکای موسسات بر آن تأکید کردند. 
دبیرکل جامعه، خواهان اظهارنظر و موضع‌گیری حسابرسان براساس آخرین ضوابط قانونی شد و تأکید کرد که در گزارش‌های حسابرسی واحدهای مشمول، رعایت مفاد ماده‌ی 241 جدید قانون تجارت، قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان، ضوابط مربوط به حقوق و مزایای مدیران و تجمیع حسابهای بانکی در بانک مرکزی بررسی شود. 

تاریخ:1396/5/11

منبع:جامعه حسابداران رسمی ایران

: جامعه حسابداران رسمی ایران
آمار بازدید:822
گروه خبری:
.
لیست اخبار(تمام اخبار)
پیشخوان خبر
آرشیو اخبار
(تمام مطالب) کاربران

دغدغه مالیاتی نداشته باشید … تجربه چند سال فعالیت در حوزه ” مالیات ” و همچنین تغییرات اساسی قانون مالیات های مستقیم از سال ۱۳۹۵ گواه بر این موضوع دارد که انجام امور مالیاتی نیاز به تخصص و آگاهی از قوانین و بخشنامه های جدید دارد؛ لذا شخصاً به صاحبان کسب و کارها توصیه میکنم در کنار فعالیت تجاری خود، از وجود یک مشاور مالیاتی بهره ببرند. مشاوره تشکیل پرونده مالیاتی پروسه تشکیل پرونده مالیاتی برای اشخاص حقیقی و حقوقی، یک فرآیند پیچیده و زمان بر می باشد که انجام مناسب آن نیازمند تجربه و دانشی بالا است. دانستن ضرایب و بار مالیاتی مشاغل و شرکت ها قطعاً به نفع شما خواهد بود. مشاوره مالیاتی ثبت شرکت اگر تصمیم دارید یک شرکت انتفاعی و یا حتی غیر انتفاعی تأسیس نمایید، پیشنهاد می کنم قبل از اقدام به ثبت آن، حتماً یک جلسه مشاوره در ارتباط با مسئولیت ها و بار مالیاتی شرکت مورد نظر داشته باشید. نظارت مالیاتی بر انعقاد قراردادها به همان اندازه که نظارت حقوقی برای انعقاد قراردادها نیاز است، نظارت مالیاتی نیز مهم و حیاتی ست؛ متاسفانه بسیاری از مودیان به دلیل جهل به قانون و عدم اطلاع، ضررهای مالی سنگینی را متحمل می شوند. تهیه و ارسال گزارشات فصلی یکی از تکالیف جدید مالیاتی برای اشخاص و شرکت ها، تهیه و ارسال ” گزارشات فصلی ” می باشد. گزارشات فصلی در واقع نوعی ابزار کنترلی سازمان امور مالیاتی برای نظارت بر شفافیت عملکرد مودیان مالیاتی است. مشاوره و انجام مالیات بر ارث قانون ارث و مباحث حقوقی و مالیاتی آن، از پیچیده ترین و طولانی ترین مراحل اداری برخوردار است. به همین جهت مشاوره و انجام مراحل اداری و حقوقی آن توسط وکیل بسیار موثرتر و کارآمدتر از مودیان است. مشاوره مالیاتی سرقفلی و نقل و انتقال املاک از آنجاییکه ” سرقفلی ” یک مبحث پیچیده حقوقی و مالیاتی است و اکثر اوقات بر سر آن دعوای حقوقی-مالیاتی شکل میگیرد، پیشنهاد می کنم قبل از انجام معاملاتی از این دست، با وکیل مالیاتی تماس بگیرید.

فيروز بيگ زاده