ایمیل:saboalfathi@gmail.com نام:ساسان ابوالفتحی ساسان ابوالفتحی
تلفن:09193848292 عنوان حرفه ای:دقت ، سرعت در کار
آدرس:
ردیف مقطع دانشگاه رشته
8104 کارشناسی آزاد اسلامی حسابداری
ردیف نام شرکت سمت سال
7196 موسسه برخورد شناسی مدیر روابط عمومی 95-96
7197 شرکت بادران حسابدار 94-95
7198 شرکت پنبه ریز مدیر فروش 93-94
7199 شرکت مینو بازاریاب 92-91
7200 شرکت صوت المهدی حسابدار 91-90
8255 شرکت بادران حسابدار 96-97

عضویت در مجامع حرفه ای

ردیف نام لینک سال

تقدیرنامه ها و گواهی ها

ردیف نام لینک سال

مقالات و کتب

ردیف نام لینک سال

سوابق آموزشی و پژوهشی

ردیف نام لینک سال
6120 مدرس حسابداری دولتی 1-2
6119 مدرس اصول مدیریت سازمانی
6118 مدرس اصول بازاریابی
6117 مدرس حسابداری مدریت مالی 1-2
6116 مدرس مالیه عمومی
6115 مدرس مدیریت تولید
6114 مدرس حسابداری پیشرفته 1
6113 مدرس حسابداری میانه 2
6112 مدرس حسابداری میانه 1
6111 مدرس حسابداری مالیاتی
6110 مدرس حسابداری صنعتی1-2-3
6109 مدرس دروس حسابداری

سایر عناوین

ردیف نام لینک سال
نکات کلیدی حسابداری

برای اکثر صاحبان مشاغل و کسب و کار ها، مدیریت مالی و حسابداری شرکت جزو حساس ترین و پر دغدغه ترین بخش های تجارت شان است. در صورتی که افراد در خصوص مدیریت و کنترل امور اقتصادی شرکت مطابق با نکات کلیدی حسابداری به درستی عمل نکنند، با مشکلات جدی مالی و اقتصادی رو برو خواهند شد.

خوشبختانه امروزه اطلاعات در زمینه امور مالی و خدمات حسابداری گسترش پیدا کرده و افراد می توانند در زمینه امور حسابداری و مالی اطلاعات و داده های به روز و مفیدی را به دست بیاورند. حتی برای  این نکات حسابداری از جزوه های حسابداری نیز می توانند استفاده نمایند.در ادامه این مقاله ما سعی داریم تا نکات کلیدی و کاربردی حسابداری را به صورت مختصر ارائه دهیم. این نکته ها و آموزش های حسابداری می تواند به صاحبان مشاغل و کسب و کار ها در مدیریت مالی امورشان کمک شایانی کند.

نکات کلیدی حسابداری برای کسب و کارها

در تمام کسب و کار ها چیزی که اهمیت دارد این است که هیچ جزئیات و نکته ای از چشم نیوفتد. افراد و صاحبان مشاغل مختلف باید در خصوص همه مسائل و حساب های شرکت شان آگاهی و مستندات کافی را داشته باشند. در همین زمینه است که اهمیت آموزش حسابداری در کسب و کار ها مشخص می شود. از این رو بررسی نکات کلیدی حسابداری برای کسب و کارها بسیار اهمیت دارد. داشتن بخش حسابداری در شرکت ها برای جمع آوری مستندات مالی و پرداخت ها، بررسی سرمایه ها و بررسی سود و ضررها بسیار ضروری و مورد نیاز می باشد.

با در دست داشتن اطلاعات و مستندات کافی در خصوص پرداخت ها و هزینه های شرکت، صاحبان شرکت ها می توانند از بروز خطا و حتی مشکلات مالی جلوگیری کرده و به این ترتیب بر روی نکته های اساسی کار تمرکز نموده و به پیشرفت شرکت فکر کنند.در خصوص ارائه نکات کلیدی و آموزش های حسابداری ، جزوه های حسابداری متعددی ارائه شده است. در این جا به بررسی یک سری نکات کلیدی و کاربردی در مبحث حسابداری می پردازیم.

هزینه های شخصی را از هزینه های کلی و عمومی شرکت جدا کنید

در زمینه نکات کلیدی حسابداری بهتر است برای بررسی ها و حساب های مرتبط به کسب و کار تان یک حساب بانکی جدا و متمایز را اختصاص بدهید. این امر خصوصا در زمانی که شما می خواهید هزینه ها و کسری های حسابتان را بررسی نمایید باعث صرفه جویی در زمان می شود. به طور کلی از حساب های بانکی جدا برای کار های شخصی و کسب و کارتان استفاده کنید. این کار به شفاف سازی حساب ها بسیار کمک می کند. اگر که حتی سرمایه های شخصی خود را در کسب و کار تان وارد کرده اید، دقت داشته باشید که مستندات کافی را در خصوص حساب و ورودی ها و خروجی ها داشته باشید.

یکی دیگر از مزیت های داشتن حساب بانکی و کارت بانکی مجزا برای کسب و کار شما که فقط برای آن مورد استفاده قرار می گیرد، این است که همچنین به شما کمک خواهد کرد تا از پرداخت های مالیاتی بی مورد و مسائل قانونی مرتبط با حساب های شرکت تان معاف شوید. باید به این نکته توجه داشته باشید که شما نمی توانید هزینه ها و حساب های شخصی تان را برای بررسی ها و حساب های مالیاتی از کل حساب شرکت کسر کنید.

یعنی هنگامی که شما از یک حساب مشترک برای هزینه های شخصی تان و هزینه های شرکت استفاده می کنید، مالیات به همه ی هزینه های حساب تعلق می گیرد.به طور کلی از نقطه نظر نکات کلیدی حسابداری کسر هزینه های شخصی از هزینه های شرکت در اظهارنامه های مالیاتی مجاز نیست و در صورت انجام این کار شما مشمول جریمه های بیشتری می شوید.

هر هزینه ای را کاملا دقیق پیگیری کنید

یکی دیگر از نکات کلیدی حسابداری این است که باید تمام هزینه هایی که صرف می شود و حتی تمام جریان های نقدی را به صورت دقیق پیگیری کرده و مستند نمایید. این کار به شما در بهینه سازی هزینه های مالیاتی و اعتباری کمک زیادی خواهد کرد.برای تمامی خرید های خود از کارت اعتباری شرکت تان استفاده کنید. اما در پایان همه  خریدها نمی توانید از قبض های پرداختی برای مستند سازی استفاده کنید. از این رو بهتر است از نرم افزار های حسابداری استفاده نمایید و همه  پرداختی ها، چک ها و فاکتور ها را در آن جا ذخیره کرده و مستند سازی کنید.

زمانی که تمامی منبع مالی شما به صورت پول نقد است، می توانید نسخه های رسید دیجیتالی را در نرم افزار حسابداری خود ثبت نمایید. در خصوص استفاده از نرم افزار های حسابداری نیز می توانید از دوره های آموزش حسابداری و انواع نرم افزار های مرتبط با آن استفاده کنید.دقت کنید که از جمله نکات کلیدی حسابداری انتخاب نرم افزار حسابداری مناسب و کارآمد است. انتخاب یک برنامه مناسب تاثیر بسیار زیادی در بهبود عملکرد های حسابداری و مالیاتی شرکت شما خواهد داشت.

درآمدها را به طور کاملا دقیقی ثبت کنید

یکی دیگر از مسائل مهم در مشاوره حسابداری که از نکات کلیدی در این رشته محسوب می شود این است که تمامی جریان های مالی را به دقت ثبتکنی. وام ها، همه ی پرداختی ها و درآمد های حاصل از فروش، همچنین جریان های نقدی ورودی به شرکت همگی به آسانی قابل پیگیری هستند.نگهداری جریان ورودی ها و منابع مالی بسیار حائز اهمیت است. اگر این کار را درست انجام ندهید و همه جریان های مالی را مستند نکنید، در زمان پر کردن اظهارنامه مالیاتی و پرداخت مالیات دچار اشتباه می شوید و در این صورت ممکن است مشمول جریمه های سنگین مالیاتی شوید

.همراه با همه هزینه ها، متد حسابداری که شما انتخاب می کنید تعیین می کند که چگونه می توانید درآمد ها را ثبت کرده و پیگیری کن

نگهداری از  سوابق مالی کافی

نگهداری سوابق مالی کافی در طول سال، از دیگر نکات کلیدی حسابداری است که صحت و درستی صورت‌های مالیاتی فراهم‌شده را تضمین می‌کند. ناکافی‌بودن سوابق مالی می‌تواند شبهه‌برانگیز باشد یا بدتر از آن، کسب‌وکار شما را در معرض «خطر حسابرسی» (Audit Risk) قرار دهد.

سرمایه‌گذاری جهت تهیه یکی از نرم‌افزارهای اساسی و اصلی حسابداری برای کسب‌ وکار، راهکاری است که به‌باور افراد صاحب‌نظر از بروز چنین مسائل و مشکلاتی پیشگیری می‌کند. استفاده از این نرم‌افزارها چندان دشوار و پیچیده نیست (کاربرپسند هستند)، ارزان‌اند و اطلاعات شما درباره درآمدها و هزینه‌های کسب ‌وکار را به‌روز نگه می‌دارند.

استخدام یک فرد حرفه ای را در نظر بگیرید

در نظر داشته باشید که استخدام کردن یک حسابدار حرفه ای برای کسب و کار تان، حتی اگر به زمان های کوتاهی مانند چند روز در ماه یا چند ساعت در هفته محدود شود، می تواند بسیار مفید و تاثیر گذار باشد. این راهکار نیز یکی از نکات کلیدی حسابداری است که می توانید در نظر داشته باشید.

انجام این کار می تواند تفاوت بسیار بزرگی را در کار شما ایجاد کند. با وجودی که معمولا کار یک حسابدار و دفتر دار با هم همپوشانی دارد، اما با این حال یک دفتردار بیشتر مسئولیت طبقه بندی اسناد و مستند سازی درآمد ها و پرداختی ها را بر عهده دارد، در حالی که یک حسابدار می تواند امور مالیاتی را نیز مدیریت کند.

یک حسابدار حرفه ای می تواند راهکار های بسیار مناسبی را به شما ارائه دهد. علاوه بر کمک به برآوردهای هزینه های مالیاتی و مدیریت آن، می تواند روش های استراتژیکی را نیز برای مدیریت هزینه ها و درآمد ها ارائه دهد. یک حسابدار حرفه ای می تواند تمامی اسناد شما را به روز و منظم کند.

نکات کلیدی حسابداری را توسط نرم افزارهای حسابداری انجام دهید

امروزه در تمامی مراکز و شرکت ها و با پیشرفت تکنولوژی نرم افزار های جدید و کاربردی برای انجام امور حسابداری وجود دارد.  از جمله نکات کلیدی حسابداری تلاش برای به روز شدن با این نرم افزار ها از طریق آموزش می باشد.

این نرم افزار ها می تواند به شرکت ها و حسابداران برای انجام اتوماتیک و بهینه فرایندهای حسابداری کمک شایانی کند چرا که این ها برنامه های فوق العاده ای برای انجام بهینه امور حسابداری شرکت ها، خصوصا کسب و کار های کوچک می باشند، حتی می توان از آن ها بدون استخدام یک حسابدار برای انجام امور حسابداری نیز بهره برد.

در حال حاضر یکی از بهترین نرم افزار های حسابداری موجود، نرم افزار Quick Books می باشد، که البته یک سری رقیب نیز دارد. شما باید از نرم افزار هایی استفاده کنید که بتوانید آن ها را به حساب های بانکی تان یا کارت های اعتباری تان متصل نمایید تا از این طریق نرم افزار درآمد ها و هزینه های شما را ردیابی نماید.

به روز رسانی یادداشت ها و مستندات حسابداری تان را فراموش نکنید

نکته ای که در خصوص امور حسابداری اهمیت دارد و می توان آن را از جمله نکات کلیدی حسابداری به حساب آورد این است که در طول هفته زمان هایی را برای طبقه بندی اطلاعات و مستندات حسابداری تان اختصاص دهید و از جمع شدن همه مدارک و قبض ها و رسید ها خودداری کنید.

این مسئله خصوصا در مورد برگه ها و امور مالیاتی صدق می کند. با نزدیک شدن به فصل برآورد هزینه های مالیاتی و پرداخت مالیات در صورت منظم نکردن از پیش مدارک و پرداخت ها، این مسئله می تواند برایتان دردسر ساز شده و وقت زیادی را از شما بگیرد. حتی ممکن است در  برآورد ها دچار اشتباهاتی نیز شوید.

مشخص‌کردن دقیق و درست نوع شرکت تجاری

مشخص‌کردن دقیق و درست نوع شرکت تجاری از دیگر نکات کلیدی حسابداری  است. بی‌توجهی به این نکته ممکن است باعث پرداخت بیش از حد مالیات شود. بسته به نوع شرکت تجاری ‌ای که ثبت می‌کنید، مالیات متفاوتی برای کسب‌وکار شما در نظر گرفته می‌شود.

:برخی از انواع شرکت‌های تجاری عبارت‌اند از

شرکت سهامی (خاص یا عام)، شرکت با مسئولیت محدود، شرکت تضامنی، شرکت‌های مختلط سهامی و غیرسهامی و شرکت تعاونی. جویاشدن نظر حسابدار یا مشاور مالی مجرب به‌هنگام تعیین نوع شرکت تجاری می‌تواند کارگشا باشد.

صورت حساب های پرداخت حقوق کارمندان را حتما نگه دارید

پرداخت حقوق کارمندان، از جمله حقوق خود شما، ممکن است به صورت تقریبی حدود 70 درصد از بودجه شرکت را شامل شود. و بخش عمده ای از هزینه ها به این پرداخت ها مربوط می شود. باید در خصوص همه پرداختی ها ،حقوق و مزایا و حتی پاداش هایی که باید پرداخت شوند، دقیق باشید.

در زمینه نکات کلیدی حسابداری و استفاده از یک نرم افزار حسابداری، دقت داشته باشید که نرم افزار شما باید بتواند تمامی حقوق و دستمزد ها را به همراه مالیات بر ارزش افزوده به دقت برآورد کرده و مستند بسازد، تا از این طریق کار شما را راحت تر کرده و به شما کمک  کند.

درامور حسابداری باید انتظار پیش آمدن هزینه های عمده را در کار داشته باشید

یکی از مواردی که در همه کسب و کار ها وجود دارد و از نکات کلیدی حسابداری محسوب می شود، این است که در دوره های زمانی متفاوت نیاز به تعویض سیستم های کامپیوتری، جایگزینی تجهیزات محل کار و همینطور محدودیت زمان تحویل اظهارنامه های مالیاتی اموری اجتناب ناپذیر می باشد. این هزینه های سنگین تر معمولا در ماه هایی که جریان مالی کندتری دارند رخ می دهد، بنابراین باید به قدر کافی آمادگی داشته باشید تا در این زمان ها دچار بحران های مالی نشوید.

هر زمان که احساس کردید ارزش دارد پول خرج کنید

اگر به اصطلاحات حسابداری شناخت داشته باشید، خیلی راحت می‌توانید مزایای مالیاتی به دست آورید. مزایای مالیاتی موردی است که باید از همان ابتدا درنظر بگیرید. هنگام استخدام حسابدار کسی را انتخاب کنید که همزبان شما باشد و بتوانید راحت ارتباط برقرار کنید.

دسترسی به سوابق و مدارک فهرست موجودی و اموال

از جمله نکات کلیدی در حسابداری، ثبت دقیق اموال و کالا های خریداری شده می باشد. با ثبت تمامی مشخصات کالا های خریداری شده، از جمله تاریخ دقیق خرید کالا، شماره سهام، قیمت خرید، تاریخ فروش و قیمت های فروش کالا، از قرار گرفتن کالاهای قاچاق و دزدی در شرکت خودداری کنید.برای انجام این کار هر چه سازمان یافته تر عمل کنید بهتر است. برای مثال در این کار شما می توانید از نرم افزار های مدیریتی یا حسابداری با قابلیت تعیین و ثبت موجودی استفاده نمایید.

پروژه های مالی را برای سال های پیش روی تان تعریف و ایجاد نمایید

یکی از راهکار های مهمی که در زمینه نکات کلیدی حسابداری می توان مطرح کرد این است که تمامی صاحبان کسب و کار ها باید در نظر داشته باشند حتی اگر در زمان حال شرایط مالی و اقتصادی شرکت سالم و روبه راه است، باید اطمینان حاصل کنند که این شرایط مثبت و پایدار باقی می ماند.

با استفاده از مشاوره حسابداری می توانید در خصوص هزینه ها و مالیات های سال پیش روی خود پیش بینی هایی را داشته باشید و با کمک آنالیز های مالی و بررسی میزان سود و زیان ها، از وضعیت مالی شرکت در سال آینده و حتی تا سه سال بعد یک برآورد داشته باشید تا مطابق آن برنامه ریزی مالی کنید.

این پیش بینی ها و برنامه ریزی های مالی که در دسته نکات کلیدی در این رشته قرار می گیرد، به شما کمک می کند تا مکان هایی که می توانید در آینده برای کسب درآمد در آن جا سرمایه گذاری کنید و همچنین زمان های مناسب برای درخواست وام های تجاری را پیش بینی کنید.

البته که این پیش بینی های مالی به دلیل مسائل تورمی سالیانه و تغییرات بازار می تواند امر دشواری باشد. اما در حد یک برنامه پیش بینی کننده می تواند مفید واقع شود.نکات کلیدی حسابداری و بسیاری نکات دیگری که در بخش های خدمات حسابداری وجود دارد می تواند به کسب و کارها و صاحبین مشاغل برای مدیریت بهینه امور مالی شان کمک زیادی کند.

با تشکر 

ساسان ابوالفتحی 

ده سوالی که موقع استخدام از حسابداران می پرسند


امروزه با پیشرفت تکنولوژی استفاده از نرم افزارهای گوناگون حسابداری بسیار رواج پیدا کرده است. اما بیش از این ها نیاز به یک حسابدار آموزش دیده و حرفه ای باعث نظم و ترتیب دادن به امور مالی میشود. حسابداری بسیار حساس است و یک اشتباه کوچک حسابدار میتواند هزینه های زیادی را بر دوش آن مجموعه بگذارد. اما گروه خبری بانکی دات آی آر 10 سوال مهم و  با اهمیتی را که باید از حسابداران پرسیده شود جمع آوری کرده است شاید این سوالها در زمان استخدام یک حسابدار نیز پرسیده شودپس اگر در رشته حسابداری تحصیل می کنید حتما این گزارش را تا انتها بخوانید. این 10 سوال را از حسابداران می پرسند.

 

1-بهترین راه برای ارتباط خوب با یک حسابدار چه چیزی میتواند باشد؟ و ما چه طور باید به آن دست پیدا کنیم؟


به نظر این سوال خیلی ساده، شفاف و قابل پاسخ گویی است و هر حسابداری میتواند به آن پاسخ دهد. جدای از خصوصیات اخلاقی حسابدار باید از نظم ذهنی برخوردار باشد. بنابراین او باید بتواند که یک ارتباط کاری خوب را تعریف کند.


2-چطور به مجموعه ی کاری تان کمک میکنید تا مالیات را بپردازد؟


یک حسابدار خوب باید از امور مالیاتی و حساب های مربوط به آن(دریافت، پرداخت، معافیت و...) آگاهی کافی داشته باشد. بنابراین در هنگام استخدام یک حسابدار از امور مالیاتی سوال  می شود. اعتبار مالیات و کسورات همچنین قوانین مالیاتی همه و همه باید جزء دانسته های یک حسابدار باشد.


3-در چه مواردی حسابدار و رییس باید با یکدیگر همکاری داشته باشند؟ در چه مواردی باید با یکدیگر مشورت کنند؟


یک حسابدار ماهر و پر تجربه باید  آگاهی لازم در بسیاری از امور مالی را بدهد باید در مورد مسائل مالی با حسابدار مشورت شود و از او خواسته شود تا مشکلات را حل کند او باید نقاط قوت و ضعف کار را بداند و در این راه با کارفرما، مدیر یا رییس خود مشورت کند.


4-چگونه به مدیر یا رییس تان کمک میکنید تا پیشرفت کند؟


یک حسابدار خوب باید تمام و کمال بتواند به یک کسب و کار کوچک کمک کند تا در کمترین زمان روند افزایش سرمایه ای داشته باشد او باید به خوبی چالش های مالی را درک کند و برای آنها چاره اندیشی کند تا پیشرفت آن مجموعه احساس شود.


5-چه طور به ما کمک میکنید تا نقدینه گی را مدیریت کنیم؟


یکی از وظایف مهم حسابدار طرح ریزی درست برای وجوه نقد یک شرکت است. البته این کار ساده نیست و نیاز به مهارت و تجربه دارد  از حسابدار  می پرسند که چه راهکارهایی برای تنظیم وجوه نقد در شرکت وجود دارد.


6-نقطه ی توازن دخل و خرج چیست؟

حسابدار باید قدرت تجزیه و تحلیل بالایی داشته باشد او باید بتواند تشخیص دهد که کسب و کار سود دهی دارد یا خیر. این نقطه ی توازن دخل و خرج در تعیین میزان سود هی و پیشرفت مالی یک تجارت بسیار موثر است.


7-آیا میتوانید ارزش کلی تجارت ما را ارزیابی کنید؟


حسابدار  وظیفه دارد ارزش بازار کاری مجموعه ای که در آن کار می کند را تخمین بزند. او باید طرح های مالی خود را تجزیه و تحلیل کند و آن را طوری به کار بیندازد که تجارت یک مجموع علاوه بر سود دهی پویا باشد.

8-آیا می توانید قبل از اینکه من در مذاکرات و بررسی قرارداد ها شرکت کنم به من در این زمینه کمک کنید؟


این سوالی است که تقریبا همه ی حسابدارها با آن روبه رو شدند. یک حسابدار خوب باید یک مشاور و وکیل خوب هم باشد این بدین معناست که حسابدار باید مدیر را در زمینه های مالی یک پروژه هدایت کند او باید از تجربیات خود برای مدیر بگوید.


9-به نظر شما تعهدات که به شرکت ما وارد است چه چیزهایی است؟


تجارت در بخش های مختلف و در صنایع مختلف نیازمند حسابدارهای مخصوصی است که با توجه به اهمیت کار مهارت بیشتری داشته باشند آگاهی حسابدار از قواعد و قوانین به بیشتر موفق بودن یک تجارت کمک میکند.


10-اشتباهات رایجی که یک مجموعه ی کاری باید از آن اجتناب کند چیست؟


حسابدار باید 100 درصد مواقع صادقانه نظر خود را بیان کند. حسابدار باید بیش از هر کارمند دیگری در یک مجموعه صداقت داشته باشد بنابراین در صورت بروز اشتباه باید نظر خود را صادقانه و دلسوزانه با مافوقش در میان بگذارد حسابدار باید بتواند اشتباهات مالی را نسبت به تجربیاتش تشخیص داده و با کارمندش در میان بگذارد.

قوانینی که یک حسابدار باید بداند

یکی از مشخصات بارز افراد موفق (از نظر جایگاه شغلی و اجتماعی و همچنین درآمد) در مرحله اول آشنایی و پس از آن تسلط کافی به قوانین و استانداردهای مرتبط به شغل خود می باشد. این مورد تا حدی مهم است که حتی گاهی باعث می شود شخصی با تجربه کاری بیشتر در قیاس با شخص کم تحربه تری که به قوانین آشنایی یا تسلط کافی دارد در رتبه پایین تری قرار داشته باشد و حتی درآمد کمتری نیز نصیب وی شود.

این مورد در رشته حسابداری که ما در آن فعالیت داریم اهمیت بسیار بیشتری دارد و در صورتی که تمایل داشته باشیم در رتبه های بهتر و بالاتری در این رشته قرار داشته باشیم باید از مهمترین قواعد و قوانین موجود در این رشته اطلاع کافی داشته باشیم و بتوانیم از آن در جهت بهبود و ارتقای امور مالی مجموعه ای که در آن فعالیت داریم استفاده کنیم و در نظر داشته باشیم که ارتقای شرکت ها و مجموعه ها باعث ارتقای افراد و کارکنان آن مجموعه نیز می شود.

در ادامه چند مورد از مهمترین موارد و قوانینی که یک حسابدار باید با آن آشنا باشد را به طور خلاصه عنوان می کنیم هر چند مطمئن هستیم موارد بسیار بیشتری در انجام امور مالی مورد نیاز می باشد. این موارد به نوعی ویژگی های یک حسابدار موفق نیز محسوب می شود:

1- استانداردهای حسابداری:

استانداردهای حسابداری در کشور ما توسط سازمان حسابرسی تدوین و تهیه می شود. این استانداردها، چارچوب اصلی فعالیت حسابداران را مشخص نموده و بیان می کنند که حسابداران در موارد گوناگون چه  رقتارهایی باید داشته باشند، چه ثبت هایی صادر کنند و به طور کلی در چه چارچوب مشترکی فعالیت داشته باشند. این موارد به طور کلی در کتابهای آموزش حسابداری نیز در نظر گرفته می شود. از جمله مهمترین مواردی که حسابداران باید تسلط کافی به آن داشته باشند "استانداردهای حسابداری" می باشد.

2- قانون مالیات های مستقیم:

بدون تردید بخش حسابداری هر واحد اقتصادی در مرحله ای از فعالیت خود، با مالیات و قوانین آن ارتباط پیدا می کند. از جمله این موارد مالیات حقوق پرسنل، مالیات اجاره، مالیات عملکرد و ... می باشد. در بسیاری از موارد حسابداران باید در خصوص مسائل مالیاتی تصمیم گیری نموده و به بهترین روش، منافع واحد اقتصادی خود را حفظ کنند. در ضمن یکی از بهترین منابع درآمد برای حسابداران فعالیت در زمینه مسائل مالیاتی اعم از مشاوره مالیاتی و تهیه و تنظیم اظهارنامه می باشد. منبع مورد استفاده در این مورد، قانون مالیات های مستقیم کشورمی باشد. آشنایی با قانون مالیات های مستقیم لازمه کار یک حسابدار حرفه ای می باشد به ویژه با توجه به تغییراتی که در قانون مالیات های کشور طی سال گذشته انجام شده و سهم بیشتری بابت مالیات در درآمدهای کشور در نظر گرفته شده است

3- قانون مالیات بر ارزش افزوده:

از جمله جدیدترین منابع درآمد کشور، مالیات بر ارزش افزوده می باشد که قانون مربوط به آن از چندین سال پیش تصویب شده بود ولی اجرا نمی شد. با برنامه ریزی های انجام شده، اجرای این قانون از مهر ماه سال 1387 آغاز شده است و تاکنون بسیاری از افزاد در جایگاه فعالان اقتصادی و حتی مصرف کنندگان نهایی کالا و خدمات بخشی از درآمد خود را بابت مالیات ارزش افزوده و عوارض پرداخت کرده اند. بی اطلاعی از این قانون و عدم انجام تکالیف مقرر شده جهت مودیان مالیات بر ارزش افزوده، جرائم بسیار سنگینی در پی دارد. در صورتی که حسابداران از این قانون به میزان کافی اطلاع نداشته باشند باید منتظر عواقب بعدی آن باشند.

4- قانون کار:

قانون کار تعیین کننده ضوابط بین کارگر (کارمند) و کارفرما و شرایط محیط کار آنان می باشد. مفاد این قانون باید در زمان عقد قرارداد، تعیین حق و حقوق پرسنل، حق و حقوق کارگر و کارفرما نسبت به هم و ... در نظر گرفته شده و در روابط بین آنان لحاظ شود. آگاهی از این قانون می تواند شما را به عنوان حسابداری که توان بالایی دارد معرفی نموده و باعث برخورداری شما از جایگاه بالاتری شود.

5- قانون تامین اجتماعی:

در این قانون حق و حقوق کارگران و کارفرمایان نسبت به هم در خصوص مواردی مانند بیمه، بازنشستگی و شرایط آن، از کار افتادگی و شرایط آن، درمان و .. بیان شده است. از جمله مهمترین موارد ذکر شده در این قانون بیمه پرسنل می باشد که حسابداران در طی ماه حداقل یک با آن برخورد دارند (در زمان محاسبه حقوق و سهم بیمه پرسنل). پیشنهاد می کنیم به صورت دقیق مفاد این قانون را مطالعه کنید. در صورت داشتن اطلاعات کافی و فعالیت در این زمینه می توانید درآمد بسیار خوبی کسب نمایید.

6- قانون تجارت:

در این قانون ضوابط و قوانین مربوط به تشکیل شرکت های تجاری اعم از شرکت های سهامی عام، شرکت های سهامی خاص، وظایف سهامداران و بازرسان، نحوه تقسیم سود، انحلال شرکت ها، تشکیل جلسات و ... بیان شده است و حسابداران در این خصوص باید با موارد موجود در این قانون آشنایی کافی داشته باشند تا در مواقع لزوم بهترین تصمیم گیری را انجام دهند.

7- سایر قوانین و قواعد:

حسابداران باید به فراخور جایگاه و زمینه فعالیت خود، با موارد و قوانین بسیار بیشتری نیز آشنایی داشته باشند که به طور خلاصه برخی از این موارد در ادامه ذکر می شود:

قانون چک

قانون مدنی کشور

قانون تجارت الکترونیکی

قانون مجازات اسلامی

قوانین بودجه و ...

نکته:

1-حسابداران می توانند با کسب تجربه، در هر یک از موارد به صورت جداگانه فعالیت داشته باشند و یا با داشتن همه این اطلاعات، در شرکت ها یا سازمان های گوناگون فعالیت کنند.

2- اگر واقعا به دنبال پیشرفت و افزایش درآمد در رشته حسابداری هستید بدون شک باید همزمان با برنامه ریزی و تلاش، به موارد فوق آشنایی و تسلط کافی داشته باشید. بدون آشنایی کافی با قوانین فوق، نباید در رشته حسابداری انتظار پیشرفت داشته باشید.

سرمایه

تعریف سرمایه چیست؟

هر نوع دارایی های مالی یا ارزش دارایی های مالی نظیر وجه نقد موجود در حساب‌های بانکی، همین‌طور کارخانه‌ها، ماشین آلات و تجهیزاتی که برای تولید در اختیار شرکت هاست، سرمایه گفته می‌شود.

سـرمایه می‌تواند معانی مختلفی داشته باشد. معنی دقیق آن به مفهومی که واژه سـرمایه در آن مورداستفاده قرار می‌گیرد، بستگی دارد. عموماً، به منابع مالی مورداستفاده سـرمایه گفته می‌شود. شرکت‌ها و جوامعی که سـرمایه بیشتری دارند از سایر رقبای خود با سـرمایه کمتر، عملکرد بهتری خواهند داشت.

[ads1]

توضیحات مدیر مالی در مورد سـرمایه

سـرمایه با پول فرق دارد. پول صرف خرید کالاها و خدمات مصرفی می‌شود. ولی سرمایه طول عمر بیشتری دارد و برای تولیدثروت در سرمایه گذاری به کار می‌رود. مثال‌های سـرمایه شامل اتومبیل، حق ثبت اختراع، نرم‌افزارها و برندها می‌شود. همه این‌ها داده هایی هستند که به کمک آن‌ها می‌توان ثروت آفرید. اگرچه از سرمایه برای تولید ثروت استفاده می‌شود اما می‌توان سـرمایه را با یک هزینه ماهیانه یا سالیانه برای تولید ثروت اجاره کرد.

سرمایه به‌تنهایی و تا زمانی که تولید نشده باشد، وجود خارجی ندارد. پس برای تولید ثروت، سرمایه باید با نیروی کار افرادی که می‌پذیرند وقت و مهارتشان را در ازای دریافت پول در اختیار شما قرار دهند، ترکیب شود. چنانچه شما از مصارف کنونی سـرمایه خود چشم‌پوشی کنید و بر روی مواردی که گفته شد سـرمایه گذاری کنید، می‌توانند از شکوفایی بزرگ‌تری در آینده لذّت ببرند.

سرمایه به خاطر حقوق مالکیت ارزش بالایی دارد. اشخاص یا شرکت‌ها نسبت به سـرمایه خود و نحوه استفاده از آن، ادّعا مالکیت خواهند داشت. آن‌ها همچنین می‌توانند مالکیت سـرمایه خود را به شخص یا شرکت دیگری واگذار کرده تا پروسه فروش ادامه پیدا کند. معمولاً قوانین موجود، نحوه استفاده از سـرمایه را محدود و منافع آن را کاهش می‌دهد، البته این محدودیت باهدف بهره‌مندی بیشتر همه افراد جامعه از آن منافع انجام می‌شود. به‌طور مثال، وقتی شما سهامی را که از زمان خریدتان با افزایش ارزش مواجه بوده می‌فروشید، باید مالیات فروش آن را پرداخت کنید. این مالیات برای اهداف عمومی مورداستفاده قرار می‌گیرند.

معادل‌ انگلیسی سـرمایه عبارت است از:

Capital

بدهی

تعریف بدهی چیست؟

مقدار پولی که یک نفر از فردی دیگر قرض می‌گیرد. بسیاری از شرکت‌ها از بدهی برای تأمین مخارجی استفاده می‌کنند که در شرایط عادی هیچ‌گاه قادر به تأمین هزینه آن مخارج به‌تنهایی نیستند. قرارداد که بین فرد قرض گیرنده و طرفی قرض دهنده منعقد می‌گردد، این اجازه را صادر می‌کند که فرد قرض گیرنده در قبال پرداخت مبلغی اضافه‌تر تحت عنوان بهره، از آن پول استفاده کند و در زمانی مشخص بدهی خود را به فرد قرض دهنده پرداخت کند.

توضیحات مدیر مالی در مورد تولید ناخالص داخلی

اوراق قرضه، اوراق مشارکت، وام ها و اوراق تجاری همه مثال‌هایی از بـدهی هستند. به‌عنوان نمونه، شرکتی ممکن است به دنبال قرض کردن ۱ میلیارد تومان باشد تا بتواند یک مقدار مشخصی تجهیزات برای کارخانه تازه تأسیس خود خریداری نماید. در این مورد، بدهی یک میلیارد تومانی باید با بهره مربوطه در یک تاریخ مشخص در آینده به طلبکار برگردانده شود.

معادل‌ انگلیسی بدهی عبارت است از:

Debt

دارایی

تعریف دارایی چیست؟

منابعی که دارای ارزش اقتصادی هستند و افراد، شرکت‌ها یا دولت‌ها مالکیت آن را در اختیار می‌گیرند و انتظار دارند آن منابع در آینده منافعی را برای آن‌ها ایجاد کنید، دارایی گفته می‌شود. دارایـی یکی از اقلام ترازنامه را تشکیل می‌دهد.

توضیحات مدیر مالی در مورد دارایی

دارایی‌ها به‌منظور افزایش ارزش شرکت یا بهره‌مندی از منافع حاصل ازعملیات شرکت خریداری می‌شوند. شما می‌توانید به دارایی‌های شرکت به‌عنوان منبعی که برای شرکت ایجاد جریانات نقدی می‌کند، نگاه کنید. حالا فرقی نمی‌کند که دارایی شرکت یک کارخانه تولیدکننده تجهیزات پزشکی است یا یک واحد آپارتمان ۶۵ متری. هر دو این‌ها برای شرکت درآمد نقدی ایجاد خواهند کرد.

در مبحث حسابداری، دارایی‌ها یا جاری هستند یا ثابت (غیر جاری). جاری به این معنی است که دارایی در طی یک سال مصرف خواهد شد یا از نقدشوندگی بسیاری برخوردار است و جریانات نقدی آن طی یک سال ایجاد خواهد شد. دارایی‌های جاری عموماً شامل مواردی چون پول نقد، حساب های دریافتی و فهرست موجودی کالا می‌شود. داراییهای ثابت آن‌هایی هستند که انتظار می‌رود تا به تولید سود برای بیش از یک سال ادامه دهند و جریانات نقدی آن‌ها بیشتر از یک سال حاصل شود. داراییهای ثابت مثل تجهیزات، ساختمان‌ها و املاک و مستغلات.

معادل‌ انگلیسی دارایی عبارت است از:

Asset

تهیه‌شده در: مدیر مالی

اگر سؤال یا نظری دارید لطفاً در بخش پرسش و پاسخ سوالات مالی مطرح کنید. همین‌طور با اشتراک‌گذاری این نوشته در شبکه‌های اجتماعی شما هم در توسعه دانش مالی و سرمایه گذاری شریک شوید.

 انواع سپرده های بانکی

 انواع سپرده های بانکی

سپرده ها از مهمترین منابع بانک ها بوده که بدون آن موجودیت بانک چندان قابل توجیه نمی باشد زیرا سرمایه بانکها در مقابل سپرده آنها رقم ناچیزی را تشکیل می دهد و چون معمولاً اعطای تسهیلات که یکی از راههای اصلی کسب درآمد بانکها می باشد،از محل جذب سپرده ها تامین می گردد،لذا لازمه این امر مجهز شدن بانکها به منابع سپرده می باشد.در این مطلب سعی می شود شما با انواع سپرده های بانکی آشنا شوید.

باید توجه داشت سپرده ها به عنوان ابزار سودآوری بانکها تلقی شده و از طریق اعطای تسهیلات در بخشهای مختلف اقتصادی(تخصیص منابع) نقش مهمی در توسعه اقتصادی کشور ایفا می نماید، دارای هزینه هایی(مانند سود پرداختی به سپرده گذاران،هزینه اداری و تشکیلاتی و …)می باشند و چنانچه از آنها استفاده بهینه نشود موجب ضرر و زیان و کاهش سودآوری بانک خواهد شد.

به موجب ماده 3 از فصل دوم قانون عملیات بانکی بدون ربا تحت عنوان (تجهیز منابع پولی) بانکها می توانند تحت عناوین زیر به افتتاح سپرده بپردازند .

الف)سپرده های قرض الحسنه شامل:

 جاری

 پس انداز

ب)سپرده های سرمایه گذاری مدت دار:

کوتاه مدت

بلند مدت

سپرده قرض الحسنه سپرده ایست که صاحب آن به قصد انتفاع به بانک نمی سپارد بلکه صاحبان آنها به منظور برخورداری از اجر معنوی و استفاده از انواع خدمات بانکی و تسریع در نقل و انتقال وجوه پولهای خود را به بانک می سپارند.

سپرده قرض الحسنه جاری:

بر اساس تعریف این نوع سپرده قرارداد دو جانبه ای است که رعایت مفاد آن برای بانک و مشتری الزامی است.برداشت و یا انتقال از این حساب می تواند از طریق چک،دفترچه،کارت های الکترونیکی بر حسب درخواست مشتری و نوع انتخاب در سیستم انجام پذیرد.

یکی از مهمترین مزیت های این نوع حساب برای مشتریان صدور دسته چک بر روی این نوع از حساب ها می باشد به طوری که اکثر متقاضیان این نوع حساب تقاضای صدور دسته چک دارند و بانک نیز طبق قوانین برای مشتریانی که اهلیت دریافت دسته چک را دارند ذسته چک صادر می کند. در زیر تصویر یک برگ چک نمایش داده شده است.

چک

سپرده قرض الحسنه پس انداز

پس انداز عبارتست از سهمی از درآمد مردم یک کشور می باشد که به مصارف جاری و زود گذر تخصیص نیافته و صرف اندوخته و یا سرمایه گذاری(پس انداز) به امید تحصیل درآمد آتی که موثر در افزایش سرمایه ملی می باشد،می گردد.

مهمترین هدف در برنامه ریزی اقتصادی در کشورهای در حال توسعه،به وجودآوردن حداکثر امکانات برای تامین افزایش سرمایه گذاری به جهت توسعه و رشد اقتصادی است که آن نیز با میزان سرمایه گذاری رابطه مستقیم دارد.این وظیفه بانکها در قانون اعلام گردیده تا از طریق آن نسبت به جذب سپرده های مردم اقدام و در بخش های اقتصادی مورد نظر اقدام به پرداخت تسهیلات جهت کمک به رشد آنها نمایند.به خاطر جلب اعتماد مردم در قانون چهارم بانکداری بانکها را مکلف به بازپرداخت سپرده های مشتری(پس انداز-جاری) در هنگام درخواست مشتری نموده است.

بانکها نیز می توانند به خاطر جذب منابع با اتخاذ روش های تشویقی امتیازاتی به شرح ذیل به مشتریان اعطا نمایند:

اعطای جوایز غیرثابت نقدی یا جنسی برای سپرده های قرض الحسنه

تخفیف و یا معافیت سپرده گذاران از پرداخت کارمزد یا حق الوکاله

دادن حق تقدم به سپرده گذاران برای استفاده از تسهیلات اعطایی بانک

سپرده های سرمایه گذاری:

بسیاری از وجوه و سرمایه های نقدی هستند که صاحبان آنها به دلایل مختلف توان و یا علاقه به کار گیری آنها را ندارند. به همین دلیل آنها سراغ بانکها و موسساتی میروند که علاوه بر حفظ اصل سرمایه،سود خوبی نیز در اختیارشان قرار دهند. بانک های سنتی در قالب سپرده های سرمایه گذاری(کوتاه مدت-بلندمدت) پول آنها را جذب می نمایند و علاوه بر تعهد بازگشت اصل پول،به آنهاسودپرداخت می نمایند. لذا با توجه به اینکه این شیوه(پرداخت قرض با سود) از مصداق های ربا بود در قوانین بانکداری بدون ربا تغیرات بنیادی یافتند و طبق مواد سوم تا ششم قانون بانکداری اسلامی مقرر گردید بانکها سپرده های مشتریان را در قالب عقود اسلامی() از آنها تحویل گرفته و به عنوان وکیل از طرف آنها در قالب این عقود سرمایه گذاری نمایند و علاوه بر بیمه نمودن اصل وجه سود حاصل از سرمایه گذاری را با توجه به مدت زمان سپرده گذاری و کسر هزینه ها و حق وکالت به مشتریان پرداخت نمایند.

در این نوع سپرده ها اگر چه میزان سود از ابتدا مشخص نمی باشد،ولی به دلیل وسعت و تنوع معاملات بانکها می توانند قبل از حسابرسی به صورت علی الحساب به سپردها سود پرداخت نمایند.

 در سپرده های سرمایه گذاری کوتاه مدت وجه مشتری باید برای بار اول حداقل سه ماه نزد بانک باقی بماند. صاحب حساب با ارائه دفترچه، هر زمان می تواند- با رعایت سه ماه اول و نیز با در نظر گرفتن این که سود به نسبت کمترین مانده در هر ماه تعلق خواهد گرفت– از وجوه خود برداشت و یا مجددا وجوهی را به حساب خود اضافه نماید. تمدید مدت این گونه سپرده ها بعد از سه ماه اول، یک ماه یک ماه و خود به خود طبق قرار داد اولیه خواهد بود و نیازی به مراجعه مجدد برای تمدید نیست.

در سپرده های سرمایه گذاری بلند مدت که به صورت برگه سپرده از طرف بانکها با حداقل مبلغ پنجاه هزار ریال و با مدت زمان های

یک ساله

دو ساله

سه ساله

پنج ساله

پذیرفته می شود. پس از سررسید تمدید سپرده به مدتهای بیشتر با تابعی از ضریب سه ماه میسر خواهد بود.

چگونه یک ترازنامه مالی ایجاد کنیم

چگونه یک ترازنامه مالی ایجاد کنیم؟

 

ترازنامه، اظهارنامه مالی است که ارزش خالص یک شرکت را در یک تاریخ معین مانند پایان سال نشان می دهد. این اظهارنامه مالی، دارایی های شرکت، بدهی ها و حقوق صاحبان سهام را منعکس می کند. تهیه و آماده سازی ترازنامه، نقش مهمی در رشد کسب و کار شما دارد.

ترازنامه چیست؟

ترازنامه یک اظهارنامه دو ستونه از اقلام است که هر ستون باید با ستون دیگر تراز باشد. ستون اول، لیست دارایی ها است. ستون دوم، حاصل جمع لیست بدهی ها و حقوق صاحبان سهام در کسب و کار است. در واقع ترازنامه نشان می دهد که:

بدهی ها + حقوق صاحبان سهام = دارایی

ترازنامه به شما کمک می کند تا ببینید که چقدر سرمایه گذاری در کسب و کار شما با ارزش است. معادله زیر در این امر به شما کمک می کند:

بدهی ها – دارایی = حقوق صاحبان سهام

ترازنامه

دارایی ها در ترازنامه

دارایی شامل همه اموال و پول نقدی است که شرکت در اختیار دارد. معمولا دارایی در ترازنامه به دو دسته تقسیم می شود: دارایی جاری و دارایی غیرجاری.

دارایی جاری شامل:

 • پول نقد: عبارت است از پول های موجود در حساب های جاری و پس انداز و هر نوع سرمایه گذاری کوتاه مدت که می تواند به راحتی به پول نقد تبدیل شود.
 • اوراق بهادار: سهام، اوراق قرضه و هر اوراق بهادار دیگری که برای سرمایه گذاری مورد استفاده قرار می گیرند و به راحتی قابل معامله هستند.
 • حساب های قابل وصول: پولی که مشتری به شرکت بدهکار است و انتظار می رود که ظرف یک سال پرداخت شود.
 • فهرست موجودی: عبارت است از مواد اولیه، محصولات در حال تولید و محصولات تولید شده و آماده برای فروش، در دوره عادی کسب و کار. کسب و کارها ممکن است دارای محصولات منسوخ شده باشند که این موارد باید از فهرست موجودی حذف شوند.
 • پیش پرداخت: مبالغ مصرفی برای بیمه و یا سایر هزینه ها که باید در عرض یک سال پرداخت شوند.

دارایی غیر جاری شامل:

 • اموال مشهود: تجهیزات و ماشین آلات، ساختمان ها و زمین، مبلمان و وسایل
 • اموال نامشهود: شامل حق مالکیت، حق اختراع و علائم تجاری و همچنین حسن نیت است.

بدهی ها در ترازنامه

عبارت است از بدهی ها و تعهدات شرکت که دارای اثر منفی بر ارزش خالص شرکت است. دو دسته بدهی وجود دارد: بدهی های جاری و بدهی های ثابت (بلند مدت).

بدهی های جاری، بدهی هایی هستند که باید در عرض یک سال پرداخت شوند. شامل:

 • حساب های قابل پرداخت: بدهی به تامین کنندگان فروشندگان کالا ها و خدمات خریداری شده توسط شرکت.
 • هزینه های مترتب (هزینه تحقق یافته): هزینه های متحمل شده توسط کسب و کار که برای آن هیچ صورت حسابی وجود ندارد، مانند دستمزد، مزایای کارکنان (به عنوان مثال، بیمه خدمات درمانی، سهم طرح بازنشستگی) و مالیات های دولتی.
 • استقراض کوتاه مدت: کارت اعتباری، خطوط اعتباری و غیره.
 • درآمد کسب نشده: درآمد حاصل از یک محصول یا خدمات است که هنوز تولید آن تمام نشده و به مشتری تحویل داده نشده است.

بدهی های ثابت (بلند مدت) شامل:

 • وثیقه (در رهن گذاشتن): وام گرفتن برای خرید و یا ساخت و ساز و تهیه امکانات برای شرکت (به عنوان مثال ساختمان ها، کارخانه ها، و غیره)
 • وام: وام برای خرید وسایل نقلیه شرکت، خرید تجهیزات و وام از سهامداران
 • اوراق قرضه: اسناد بدهی صادر شده توسط شرکت برای افزایش سرمایه (این نوع بدهی برای کسب و کارهای کوچک غیر معمول است).

حقوق صاحبان سهام در ترازنامه

این بخش از ترازنامه نشان دهنده ارزش بهره و منافع مالکان در شرکت می باشد. ارزشی که مقدار آن از کسر کردن بدهی از دارایی به دست می آید. حقوق صاحبان سهام را به سه دسته اصلی می توان تقسیم کرد:

الف. سرمایه ای که صاحبان در ابتدا به کسب و کار تزریق می کنند.

ب. سرمایه ای که پس از بودجه اولیه و بعدا به کسب و کار تزریق می شود. (سرمایه اضافی)

ج. درآمد انباشته که عبارت است از درآمد کسب و کار که میان صاحبان سهام توزیع نشده اما در شرکت نگهداری می شود.

حقوق صاحبان سهامِ  مثبت به این معنی است که مقدار دارایی از بدهی بیشتر است. اگر حقوق صاحبان سهام، منفی باشد به این معنا است که مقدار بدهی از دارایی بیشتر است و شرکت در این حالت دچار مشکل می شود.

تهیه ترازنامه

برای تهیه ترازنامه به صورت دستی، دو ستون برای مواردی که در بالا ذکر شد، ایجاد کنید. ستون سمت چپ برای دارایی های شما که در انتهای ستون جمع کل دارایی ها نوشته شود. ستون سمت راست برای بدهی ها و حقوق صاحبان سهام که با هم جمع می شوند. هنگامی که بدهی ها را با حقوق صاحبان سهام جمع کردید، مقدار به دست آمده باید به مقدار کل دارایی در ستون سمت چپ برابر باشد.

با استفاده از یک سیستم حسابداری مانند نرم افزار حسابداری قیاس پلاس می توانید به صورت اتوماتیک یک ترازنامه ایجاد کنید و نیازی به وارد کردن موارد ذکر شده در ستون ها نیست. چون این نرم افزار بر مبنای اطلاعاتی که به سیستم وارد کرده اید، یک ترازنامه ایجاد می کند.

استرس‌های حسابداری را بشناسید و آن‌ها را رفع نمایید

استرس‌های حسابداری را بشناسید و آن‌ها را رفع نمایید

و استرس 2 845x321 - استرس‌های حسابداری را بشناسید و آن‌ها را رفع نمایید

کار از مهمترین جنبه های زندگی فرد است که علاوه بر برآوردن نیازهای مالی، نیاز های اجتماعی و فطری او را برآورده می کند و موجب شادابی روحی و جسمی می‌شود. با وجود این کار می‌تواند منبع فشار روانی نیز باشد. نزدیکی و وابستگی‌های چندگانه فرد به شغلش، موجب تاثیرگذاری بر روحیه او می‌شود.

امروزه با توجه به اوضاع اقتصادی و انجام اضافه کاری‌های زیاد و یا چند شیفت کار کردن، بروز استرس‌های شغلی بسیار گسترده و رایج است. استرس در شغل حسابداری بسیار نمایان است و طبق پژوهش هایی که در کشورهای آمریکا، انگلستان انجام داده‌اند، حرفه حسابداری و حسابرسی جز ۱۰ شغل پر استرس محسوب می شود. حسابداران با توجه به ماهیت خود باید با اعداد و ارقام فراوان دست و پنجه نرم کنند و مسئولیت سنگین مالی شرکت را برعهده دارند، نیازمند دقت بالا است که خواه ناخواه فشار روانی زیادی بر حسابداران وارد میکند.

تیم محک با توجه به رابطه نزدیکی که با جامعه حسابداران دارد علل و آثار استرس دراین حرفه را بررسی کرده است. اگر حسابدار هستید توصیه میشود مقاله زیر و دیگر مقاله های روانشناختی شغل را بخوانید

از جمله عوامل اصلی استرس زا شغلی در حرفه حسابداری میتوان به

 

وجود محدودیت و ابهام در پیشرفت شغلی:

در واقع آنان امید ارتقای مقام کمی دارند. همواره تعداد حسابداران بسیار و مدیران حسابداری و یا مالی محدود به یک نفر است.

 

ساعات کار طولانی:

حرفه حسابداری بسیار زمان‌بر و پر زحمت است و از جمله مشاغلی است که بیشترین میزان اضافه کار را دارد. ساعت‌ها نشستن پشت میز و بی‌حرکت بودن طولانی میتواند آسیب‌های ستون فقرات، کمر و گردن قرار می گیرند که معمولا به دلیل نشستن های نامناسب و غیراصولی ایجاد می شود. همچنین ساعت‌ها کار با رایانه و انجام عملیات محاسباتی، باعث ضعیفی چشمان می شود. باید به سلامت جسمانی خود اهمیت ویژه دهید هنگام کار یک زیرپایی داشته باشید تا مجبور به خم کردن بدنتان نشوید. هنگامه کار با رایانه باید ارتفاع میز را طوری تنظیم کنید که لبه بالایی مانیتور همسطح چشم ها باشد تا احتمال بروز آرتروز گردن به کمترین حد ممکن برسد.

 

نامتناسب بودن حجم کار و زمان پیش‌بینی شده برای انجام آن (به ویژه در فصل ارائه گزارش‌های حسابرسی و مالیاتی):

محدودیتی زمانی در ارائه گزارش های حسابرسی که معمولا در انتهای سال مالی است و حساسیت این پروسه بر روی اعتبار شرکت از جمله استرس های پایان سال حسابداران است. بهتر است این وضعیت پیش‌بینی شده و سایر وظایف روتین حسابداری سریعا انجام شده و زمان کافی برای ارائه گزارش ها وجود داشته باشد.

 

بی خبری حسابرسان شاغل در موسسات از قضاوت سرپرست (مدیر)

عدم تفاهم و آگاهی دو سویه مدیر و حسابرسان از استراتژی های مالی و اعمال آن در رویکرد شرکت همواره مساله مناقشه و بحث با حسابرسان بوده است. اهداف مالی مدیران باید در آغاز کاربری حسابرسان شفاف سازی شود.

 

پشتیبانی ناکافی مدیران موسسه از انجام وظائف شغلی حسابداران:

حسابداران وظایف متعدد و حساسی بر عهده دارند. درک ارزش مدیران و از کار آن ها و حمایت و پشتیبانی از آنان می تواند انگیزه بیشتری به کارمندان حسابداری بدهد.

 

وجود استانداردهای خشک و سختگیرانه:

رعایت استانداردهای مختلف حسابداری در صورت‌های مالی فراخور دقت و تجربه فراوان است و اگر در رعایت آن ها خطا رخ دهد. جرائم نقدی و غیر نقدی از سوی کارفرما به دنبال دارد.

 

ابهام و تعارض در انتظارات و وظائف شغلی:

یک شخص حسابدار باید فرد منظم و با دقتی باشد و علاقه‌مند به اندوختن تجربه. او تنها با داشتن سابقه کار زیاد میتواند دستمزد قابل توجه‌ای بگیرد. اگر چشم داشت شما پورسانت‌های ویژه باشد. صد درصد دچار شکست در انگیزه شغلی خواهید شد. بهتر است واقع بین باشید.

 

ناامنی شغلی:

نداشتن حقوق مناسب و بیمه در مشاغل از جمله برای حسابداران تازه کار بسیار استرس زاست.

 

نیاز مستمر به یادگیری و ارتقای دانش و مهارتها:

حسابداران باید نسبت به وجود قوانین مالیاتی جدید و الزامات قانونی متعدد که هر ساله دولت برای وضع صورت‌ها و گزارش‌های مالی تدوین میکند آگاه و مسلط باشند. ضعف در این موضوع نمره منفی زیادی از جانب کارفرمایان محسوب میشود. همچنین ضعف و یا عدم تسلط در نرم افزارهای تخصصی تحلیل مالی، تطبیق، آماده‌سازی مالیاتی و طراحی منابع مالی خود به خود باعث ضعف درونی حسابداران می‌شود. بهتر است در برنامه های خود فراگیری و آموزش این نرم افزارها را در اولویت قرار دهید.

آشنایی با رشته حسابداری

رشته حسابداري موضوع اين رشته تحصيلي:

حسابداري يک سيستم است که در آن فرآيند جمع آوري، طبقه بندي، ثبت، خلاصه کردن اطلاعات و تهيه گزارشهاي مالي و صورتهاي حسابداري در شکل ها و مدلهاي خاص انجام مي گيرد. تا افراد ذي نفع درون سازماني مثل مديران سازمان و يا برون سازماني مثل بانک ها، مجتمع عمومي سازمان مورد نظر و يا مقامات مالياتي بتوانند از اين اطلاعات استفاده کنند. به همين دليل فردي که تحصيلات دانشگاهي ندارد، بيشتر دفتردار است تا حسابدار.

چرا که گزارش هاي اين دسته از افراد مطابق استاندارد نيست و پردازش کافي نمي شود و بيشتر تراز حساب ها مي باشد. براي مثال يک حسابدار تجربي نمي تواند بين دارايي کوتاه مدت و بلند مدت تفاوت قائل شود و يا نمي داند که چگونه بايد معاملات ارزي را در دفاتر ثبت کرد. از سوي ديگر يک حسابدار متخصص، در آينده مي تواند مدير مالي يک سازمان يا شرکت گردد يعني مي تواند به مديريت يک شرکت ايده بدهد که منابع موجودش را در چه راههايي سرمايه گذاري نمايد تا استفاده بهينه کند و يا اگر شرکت به منابع مالي جديد نياز داشت يک مدير مالي بر اساس دانش آکادميک خود مي تواند بگويد که از چه طريقي بايد تامين مالي کرد. و مجموع اين فعاليت ها خارج از توانايي يک حسابدار تجربي است.

 

حسابداری,رشته حسابداری,بازار کار رشته حسابداری

 

توانايي هاي لازم:

رشته حسابداري از جمله رشته هايي است که از داوطلبان سه گروه آزمايشي رياضي و فيزيک، علوم تجربي و علوم انساني دانشجو مي پذيرد و در آزمون هر سه گروه نيز درس رياضي به عنوان مهمترين درس اين رشته مطرح است. در واقع داشتن شم رياضي در رشته حسابداري از اهميت بسياري برخوردار است. همچنين يک حسابدار بايد بتواند بخوبي گزارش کارهاي خود را ارائه دهد. بنابراين بايد در ادبيات فارسي مسلط بوده و نگارش خوبي داشته باشد. دانشجوي اين رشته بايد تحمل ساعتها کار در پشت يک ميز و صندلي و سروکار داشتن با اعداد و ارقام را داشته باشد. همچنين بايد دقيق و منظم باشد تا در جمع بندي اعداد و ارقام دچار مشکل نگردد.

موقعيت شغلي در ايران:

فرصت هاي شغلي يک حسابدار بسيار گسترده است و از پايين ترين سطح تا بالاترين سطح را در بر مي گيرد. و با وجود اين که در دانشگاهاي مختلف کشور اعم از دولتي، غيرانتفاعي و آزاد، دانشجويان بسياري در رشته حسابداري تدريس مي کنند اما تعداد فارغ التحصيلان بيکار اين رشته از بيشتر رشته ها کمتر است. چون از يک موسسه کوچک گرفته تا بزرگترين کارخانه هاي کشور حداقل براي تهيه اظهارنامه مالياتي به حسابدار نيازمند هستند.

معرفی رشته حسابداری,رشته حسابداری,موقعیت شغلی حسابداری

 درس هاي اين رشته در طول تحصيل:

دروس پايه:روانشناسي عمومي، جامعه شناسي، اصول علم اقتصاد، رياضيات پايه، رياضيات کاربردي، آمار کاربردي، مباني کاربرد کامپيوتر، پژوهش و عمليات، مديريت توليد، حقوق بازرگاني، پول و ارز بانکداري، مباني سازمان مديريت، توسعه اقتصادي، ماليه عمومي، روش تحقيق.

دروس اصلي و تخصصي:اصول حسابداري، حسابداري ميانه، حسابداري پيشرفته، حسابداري صنعتي، حسابرسي، حسابداري مالياتي، اصول تنظيم و کنترل بودجه، مديريت مالي، مباحث جاري حسابداري، متون حسابداري