درخت محصول (BOM) چیست؟
درخت محصول (Bill Of Material) فهرستی از مواد اولیه، اجزا و لوازم مورد نیاز برای ساخت، تولید و یا تعمیر یک محصول یا خدمات است. درخت محصول عموما به شکل چارت درختی نمایش داده می شود که در بالاترین قسمت آن محصول نهایی و در پایین ترین بخش آن اجزا و مواد اولیه تشکیل دهنده آن دیده می شوند. انواع درخت محصول عبارتند از درخت محصول مهندسی که مختص طراحی فرایند و محصول است و درخت محصول تولیدی که در مونتاژ و ساخت محصول به کار می رود.
 
مفهوم درخت محصول (BOM)
بنا بر کاربرد و نیازهای کسب و کار، انواع درخت محصول های مختلفی وجود دارد. یک درخت محصول تولیدی لازمه طراحی سیستم های برنامه ریزی منابع سازمان (ERP) و برنامه ریزی نیازمندی های مواد (MRP)  است. تجزیه خارجی یک BOM در پایین سطح نشان دهنده کوچکترین اجزا و مواد تشکیل دهنده محصول است. در حالی که تجزیه داخلی آن نشان دهنده رابطه بین تک تک اجزا و مواد از پایین ترین سطح تا بالاترین آنها خواهد بود. برای مثال، در تجزیه خارجی یک کامپیوتر به قطعاتی همچون دیسک های سخت، تراشه های کامپیوتری، پانل های حافظه و پردازنده و … تقسیم می شود. هر پردازنده به نوبه خود به واحد محاسبه، کنترل و ثبت تقسیم می شود. نیازمندی های واحد های محاسبه، کنترل و ثبت، در الزامات و نیازمندی های پردازنده قرار گرفته و نیازمندی های این بخش نیز در الزامات کل محصول نهایی یعنی کامپیوتر قرار میگیرد.
 
یک درخت محصول، منبعی متمرکز از اطلاعات است که در تولید یک محصول استفاده می شود. اصطلاحی مهندسی که به طراحی محصول مربوط می شود. تولیدکنندگانی که در پی ساخت محصولی هستند، پیش از هر چیز می بایست فرایند مونتاژ را با خلق یک BOM آغاز کنند. طراحی یک BOM دقیق بسیار حیاتی است. چرا که در زمان تولید تمامی قطعات می بایست به درستی انتخاب شده و برای خلق محصول جدید در کنار یکدیگر قرار گیرند. چنانچه BOM دقیق و منظمی در اختیار واحد تولید نباشد، ممکن است موجب توقف و یا تاخیر در تولید شود که به نوبه خود موجب بالا رفتن هزینه های عملیاتی شده و مجموعه را ملزم می نماید تا به جای قطعه نامناسب، زمان صرف کرده قطعه دیگری بر روی محصول سوار کند، دستور کارهای دوباره کاری صادر کند و یا با مشتریان و محصولات برگشتی سر و کله بزند.
 
اجزای تشکیل دهنده درخت محصول (BOM)
هر قسمت از BOM شامل اطلاعاتی در خصوص قیمت استاندارد کالا، شرح و کد کالا، ورژن کالا، توضیحات، مقدار، واحد اندازه گیری، سایز، طول، وزن و مشخصه ها و ویژگی های دیگری از کالا یا محصول است. دسترسی به یک لیست درخت محصول موجب کاهش مشکلات و سردرگمی ها در زمان تعمیر و یا جابجایی قطعه ای در محصول می شود. همچنین موجب تسهیل در برنامه ریزی تامین کالا شده و خطاهای ناشی از مقادیر نابجای درخواست های تامین را کاهش می دهد.
 
درخت محصول مهندسی
درخت محصول مهندسی معرف نحوه طراحی محصول نهایی است. مهندسان با استفاده از ابزارهای کامپیوتری و نرم افزاری، طرحی از محصول نهایی ارائه می دهند که در آن ضمن شکستن محصول به تمام اجزای تشکیل دهنده آن، مواد اولیه قابل جایگزین برای هر بخش را با توضیحات لازم در خصوص ساخت و مونتاژ آن مشخص می کنند.
 
درخت محصول تولیدی
درخت محصول تولیدی شامل تمام مواد اولیه و اجزا و بخش هایی است که در ساخت یک محصول نهایی قابل فروش به کار می رود. همچنین این نوع درخت محصول شامل مقدار مواد اولیه مورد نیاز برای بسته بندی کالا پیش از ارسال برای مشتری نیز می شود. تمامی فرایندها و کارهای لازمی که می بایست پیش از نهایی شدن محصول بر روی آن انجام شود در این نوع درخت آورده شده و دربرگیرنده تمامی اطلاعات مورد نیاز مربوط به فعالیت های تولید تا پیش از تکمیل محصول می گردد.
تاریخ:1397/7/8

نوبسنده:میثم ابرقویی

: میثم ابرقویی
آمار بازدید:176
گروه خبری:
اخبار مرتبط
.
لیست اخبار(تمام اخبار)
پیشخوان خبر
آرشیو اخبار
(تمام مطالب) کاربران

دغدغه مالیاتی نداشته باشید … تجربه چند سال فعالیت در حوزه ” مالیات ” و همچنین تغییرات اساسی قانون مالیات های مستقیم از سال ۱۳۹۵ گواه بر این موضوع دارد که انجام امور مالیاتی نیاز به تخصص و آگاهی از قوانین و بخشنامه های جدید دارد؛ لذا شخصاً به صاحبان کسب و کارها توصیه میکنم در کنار فعالیت تجاری خود، از وجود یک مشاور مالیاتی بهره ببرند. مشاوره تشکیل پرونده مالیاتی پروسه تشکیل پرونده مالیاتی برای اشخاص حقیقی و حقوقی، یک فرآیند پیچیده و زمان بر می باشد که انجام مناسب آن نیازمند تجربه و دانشی بالا است. دانستن ضرایب و بار مالیاتی مشاغل و شرکت ها قطعاً به نفع شما خواهد بود. مشاوره مالیاتی ثبت شرکت اگر تصمیم دارید یک شرکت انتفاعی و یا حتی غیر انتفاعی تأسیس نمایید، پیشنهاد می کنم قبل از اقدام به ثبت آن، حتماً یک جلسه مشاوره در ارتباط با مسئولیت ها و بار مالیاتی شرکت مورد نظر داشته باشید. نظارت مالیاتی بر انعقاد قراردادها به همان اندازه که نظارت حقوقی برای انعقاد قراردادها نیاز است، نظارت مالیاتی نیز مهم و حیاتی ست؛ متاسفانه بسیاری از مودیان به دلیل جهل به قانون و عدم اطلاع، ضررهای مالی سنگینی را متحمل می شوند. تهیه و ارسال گزارشات فصلی یکی از تکالیف جدید مالیاتی برای اشخاص و شرکت ها، تهیه و ارسال ” گزارشات فصلی ” می باشد. گزارشات فصلی در واقع نوعی ابزار کنترلی سازمان امور مالیاتی برای نظارت بر شفافیت عملکرد مودیان مالیاتی است. مشاوره و انجام مالیات بر ارث قانون ارث و مباحث حقوقی و مالیاتی آن، از پیچیده ترین و طولانی ترین مراحل اداری برخوردار است. به همین جهت مشاوره و انجام مراحل اداری و حقوقی آن توسط وکیل بسیار موثرتر و کارآمدتر از مودیان است. مشاوره مالیاتی سرقفلی و نقل و انتقال املاک از آنجاییکه ” سرقفلی ” یک مبحث پیچیده حقوقی و مالیاتی است و اکثر اوقات بر سر آن دعوای حقوقی-مالیاتی شکل میگیرد، پیشنهاد می کنم قبل از انجام معاملاتی از این دست، با وکیل مالیاتی تماس بگیرید.

فيروز بيگ زاده