حسابداری و حسابرسی آرامستانها
قبر یک واقعیت است و سرانجام هر انسان قبر است.
با افزایش جمعیت و و بزرگ شدن شهرها و نهایتا تصویب قانون شهرداریها در ایران وظیفه ایجاد و نگهداری قبرستان بر عهده شهرداریها گذاشته شده و نهایتاٌ بر حسب کوچکی و بزرگی شهرها سازمانهایی برای اداره امور قبرستانها تاسیس شده است. سازمانهائی با نامهائی چون بهشت زهرا در تهران، آرامستانها در کرج، وادی السلام در کاشان، بهشت معصومه در قم، تخت فولاد در اصفهان و..... و(صرف نظر از اینکه اصولا اگر وظیفه شهرداری است چرا باید وجهی بگیرد)، در این میان آنچه مغفول مانده حسابداری است.
حسابداری این سازمانها در حال حاضر تحت تاثیر حسابداری نقدی دولتی ایران دریافتی ها را به عنوان درآمد و پرداختی ها را به عنوان هزینه شناسایی میکند وصرفاٌ درسازمان بهشت زهرا آن هم بطور دست و پا شکسته پیش دریافت شناسایی می‌شود.غیر از بهشت زهرا  در بقیه  سازمانهای متولی قبور در ایران نه موجودی قبرهای احداث شده آماده برای دفن شناسایی می‌شود و نه پیش دریافت فروش قبرهایی که درآینده مهمان خواهد داشت. در عمل سازمان متولی قبرها خدمات مرتبط با دریافتهای انجام شده را تا سی سال آینده از تاریخ دفن ارائه میکند. بنابراین دریافتها، درآمد زمان دریافت نیست و بایستی به تناسب ارائه خدمات شناسایی شود. مقبره های خانوادگی فروخته شده نیز اگرچه ممکن است مدفونی نداشته باشد ولی خدمات می‌گیرد، بنابراین کل پیش دریافت هم صرفاٌ پیش دریافت نیست و بابت آن خدماتی ارائه می‌شود.
نکته جالب توجه اینکه در اینترنت اگرجستجو کنید حتی یک کلمه در باره حسابداری این رویداد در ایران نخواهید یافت ولی در منابع خارجی هم حسابداری قبرستان دارند و هم حسابرسی اعم از مقاله و استاندارد.
تاریخ:1395/12/1

نوبسنده:محمودرضا ناظری (حسابدار رسمی)

: محمودرضا ناظری (حسابدار رسمی)
آمار بازدید:659
گروه خبری:
.
لیست اخبار(تمام اخبار)
پیشخوان خبر
آرشیو اخبار
(تمام مطالب) کاربران

دغدغه مالیاتی نداشته باشید … تجربه چند سال فعالیت در حوزه ” مالیات ” و همچنین تغییرات اساسی قانون مالیات های مستقیم از سال ۱۳۹۵ گواه بر این موضوع دارد که انجام امور مالیاتی نیاز به تخصص و آگاهی از قوانین و بخشنامه های جدید دارد؛ لذا شخصاً به صاحبان کسب و کارها توصیه میکنم در کنار فعالیت تجاری خود، از وجود یک مشاور مالیاتی بهره ببرند. مشاوره تشکیل پرونده مالیاتی پروسه تشکیل پرونده مالیاتی برای اشخاص حقیقی و حقوقی، یک فرآیند پیچیده و زمان بر می باشد که انجام مناسب آن نیازمند تجربه و دانشی بالا است. دانستن ضرایب و بار مالیاتی مشاغل و شرکت ها قطعاً به نفع شما خواهد بود. مشاوره مالیاتی ثبت شرکت اگر تصمیم دارید یک شرکت انتفاعی و یا حتی غیر انتفاعی تأسیس نمایید، پیشنهاد می کنم قبل از اقدام به ثبت آن، حتماً یک جلسه مشاوره در ارتباط با مسئولیت ها و بار مالیاتی شرکت مورد نظر داشته باشید. نظارت مالیاتی بر انعقاد قراردادها به همان اندازه که نظارت حقوقی برای انعقاد قراردادها نیاز است، نظارت مالیاتی نیز مهم و حیاتی ست؛ متاسفانه بسیاری از مودیان به دلیل جهل به قانون و عدم اطلاع، ضررهای مالی سنگینی را متحمل می شوند. تهیه و ارسال گزارشات فصلی یکی از تکالیف جدید مالیاتی برای اشخاص و شرکت ها، تهیه و ارسال ” گزارشات فصلی ” می باشد. گزارشات فصلی در واقع نوعی ابزار کنترلی سازمان امور مالیاتی برای نظارت بر شفافیت عملکرد مودیان مالیاتی است. مشاوره و انجام مالیات بر ارث قانون ارث و مباحث حقوقی و مالیاتی آن، از پیچیده ترین و طولانی ترین مراحل اداری برخوردار است. به همین جهت مشاوره و انجام مراحل اداری و حقوقی آن توسط وکیل بسیار موثرتر و کارآمدتر از مودیان است. مشاوره مالیاتی سرقفلی و نقل و انتقال املاک از آنجاییکه ” سرقفلی ” یک مبحث پیچیده حقوقی و مالیاتی است و اکثر اوقات بر سر آن دعوای حقوقی-مالیاتی شکل میگیرد، پیشنهاد می کنم قبل از انجام معاملاتی از این دست، با وکیل مالیاتی تماس بگیرید.

فيروز بيگ زاده