ضرورت اصلاحات ساختاری در بخش های خصوصی و دولتی حسابرسی

هوشنگ نادریان عضو سابق شورای‌عالی جامعه حسابداران رسمی ایران با بیان اهمیت شفافیت مالی که نمایانگر واقعیت‌های اقتصادی بنگاه‌ها در گزارش‌های قابل ارائه به استفاده‌کنندگان، گفت: این شفافیت منجر به نتایجی از قبیل، جلب اعتماد ذی‌نفعان و سرمایه‌گذاران، زمینه سازی برای پیشرفت، سهولت درک جامعه از عملکرد بنگاه‌ها، افزایش حسن شهرت و اجتناب از رفتار غیراخلاقی می‌شود. که امروزه بخش اصلی مسولیت دستیابی به این مهم بر عهده حسابداران و قسمت مربوط به اعتباردهی و راستی‌آزمایی آن بر عهده حسابرسان است. تعدد استانداردهای حسابداری و حسابرسی و اخلاقیات حرفه‌ای و فعالیت مستمر نظام‌های نظارتی متعدد در دنیا نشان از اهمیت موضوع و ایفای درست این نقش دارد.

نادریان بیان این مهم که در بخش حسابرسی کشور شاهد حال و روز مناسبی نیستیم، اعلام کرد: متاسفانه در بخش دولتی حسابرسی، مشکلاتی همچون، محدودیت‌های جذب نیرو، نظام پرداخت غیرمتناسب با مقتضیات حرفه و نبود پشتیبانی‌های لازم در دستیابی به تکنولوژی روز، منجر به کاهش جدی توان تخصصی این بخش به‌رغم مسوولیت‌های خطیر آن شده است؛ در بخش خصوصی حسابرسی نیز مشکلاتی از قبیل، رقابت‌های ناسالم، کمبود منابع برای سرمایه‌گذاری در زمینه توسعه و بهبود، نفوذ مدیران اجرایی در انتخاب حسابرسان و… منجر به عدم وجود شرایط مناسب فعایت و کیفیت پایین خدمات شده است.

وی افزود: با وجود اینکه ساز و کارهای نظارتی مستقلی در شرایط فعلی در هر دو بخش خصوصی و دولتی موجود است، اما مشکلات ساختاری، موجب کاهش کارآیی نظارت‌ها شده است و زمینه بهبود امور را به‌طور محسوس فراهم نکرده است.  باتوجه به شرایط موجود، استفاده از تجارب کشورهای پیشرفته به ویژه در امر نظارت حرفه‌ای، امری ضروری و اجتناب ناپذیر است که انجام اصلاح جدی و ساختاری در حسابرسی کشور منجر خواهد شد، بدیهی است دستیابی به این مهم مشروط بر انجام این امور با نهایت دقت، در چارچوب مقتضیات حرفه و با رعایت کلیه جوانب که فارغ از تعصبات و جایگاه افراد اهل فن شاغل در هر دو بخش حسابرسی کشور است محقق خواد شد.

 

تاریخ:1395/12/21

منبع:دنیای اقتصاد

: دنیای اقتصاد
آمار بازدید:647
گروه خبری:
.
لیست اخبار(تمام اخبار)
پیشخوان خبر
آرشیو اخبار
(تمام مطالب) کاربران

دغدغه مالیاتی نداشته باشید … تجربه چند سال فعالیت در حوزه ” مالیات ” و همچنین تغییرات اساسی قانون مالیات های مستقیم از سال ۱۳۹۵ گواه بر این موضوع دارد که انجام امور مالیاتی نیاز به تخصص و آگاهی از قوانین و بخشنامه های جدید دارد؛ لذا شخصاً به صاحبان کسب و کارها توصیه میکنم در کنار فعالیت تجاری خود، از وجود یک مشاور مالیاتی بهره ببرند. مشاوره تشکیل پرونده مالیاتی پروسه تشکیل پرونده مالیاتی برای اشخاص حقیقی و حقوقی، یک فرآیند پیچیده و زمان بر می باشد که انجام مناسب آن نیازمند تجربه و دانشی بالا است. دانستن ضرایب و بار مالیاتی مشاغل و شرکت ها قطعاً به نفع شما خواهد بود. مشاوره مالیاتی ثبت شرکت اگر تصمیم دارید یک شرکت انتفاعی و یا حتی غیر انتفاعی تأسیس نمایید، پیشنهاد می کنم قبل از اقدام به ثبت آن، حتماً یک جلسه مشاوره در ارتباط با مسئولیت ها و بار مالیاتی شرکت مورد نظر داشته باشید. نظارت مالیاتی بر انعقاد قراردادها به همان اندازه که نظارت حقوقی برای انعقاد قراردادها نیاز است، نظارت مالیاتی نیز مهم و حیاتی ست؛ متاسفانه بسیاری از مودیان به دلیل جهل به قانون و عدم اطلاع، ضررهای مالی سنگینی را متحمل می شوند. تهیه و ارسال گزارشات فصلی یکی از تکالیف جدید مالیاتی برای اشخاص و شرکت ها، تهیه و ارسال ” گزارشات فصلی ” می باشد. گزارشات فصلی در واقع نوعی ابزار کنترلی سازمان امور مالیاتی برای نظارت بر شفافیت عملکرد مودیان مالیاتی است. مشاوره و انجام مالیات بر ارث قانون ارث و مباحث حقوقی و مالیاتی آن، از پیچیده ترین و طولانی ترین مراحل اداری برخوردار است. به همین جهت مشاوره و انجام مراحل اداری و حقوقی آن توسط وکیل بسیار موثرتر و کارآمدتر از مودیان است. مشاوره مالیاتی سرقفلی و نقل و انتقال املاک از آنجاییکه ” سرقفلی ” یک مبحث پیچیده حقوقی و مالیاتی است و اکثر اوقات بر سر آن دعوای حقوقی-مالیاتی شکل میگیرد، پیشنهاد می کنم قبل از انجام معاملاتی از این دست، با وکیل مالیاتی تماس بگیرید.

فيروز بيگ زاده