ضرورت اصلاحات ساختاری در بخش های خصوصی و دولتی حسابرسی

هوشنگ نادریان عضو سابق شورای‌عالی جامعه حسابداران رسمی ایران با بیان اهمیت شفافیت مالی که نمایانگر واقعیت‌های اقتصادی بنگاه‌ها در گزارش‌های قابل ارائه به استفاده‌کنندگان، گفت: این شفافیت منجر به نتایجی از قبیل، جلب اعتماد ذی‌نفعان و سرمایه‌گذاران، زمینه سازی برای پیشرفت، سهولت درک جامعه از عملکرد بنگاه‌ها، افزایش حسن شهرت و اجتناب از رفتار غیراخلاقی می‌شود. که امروزه بخش اصلی مسولیت دستیابی به این مهم بر عهده حسابداران و قسمت مربوط به اعتباردهی و راستی‌آزمایی آن بر عهده حسابرسان است. تعدد استانداردهای حسابداری و حسابرسی و اخلاقیات حرفه‌ای و فعالیت مستمر نظام‌های نظارتی متعدد در دنیا نشان از اهمیت موضوع و ایفای درست این نقش دارد.

نادریان بیان این مهم که در بخش حسابرسی کشور شاهد حال و روز مناسبی نیستیم، اعلام کرد: متاسفانه در بخش دولتی حسابرسی، مشکلاتی همچون، محدودیت‌های جذب نیرو، نظام پرداخت غیرمتناسب با مقتضیات حرفه و نبود پشتیبانی‌های لازم در دستیابی به تکنولوژی روز، منجر به کاهش جدی توان تخصصی این بخش به‌رغم مسوولیت‌های خطیر آن شده است؛ در بخش خصوصی حسابرسی نیز مشکلاتی از قبیل، رقابت‌های ناسالم، کمبود منابع برای سرمایه‌گذاری در زمینه توسعه و بهبود، نفوذ مدیران اجرایی در انتخاب حسابرسان و… منجر به عدم وجود شرایط مناسب فعایت و کیفیت پایین خدمات شده است.

وی افزود: با وجود اینکه ساز و کارهای نظارتی مستقلی در شرایط فعلی در هر دو بخش خصوصی و دولتی موجود است، اما مشکلات ساختاری، موجب کاهش کارآیی نظارت‌ها شده است و زمینه بهبود امور را به‌طور محسوس فراهم نکرده است.  باتوجه به شرایط موجود، استفاده از تجارب کشورهای پیشرفته به ویژه در امر نظارت حرفه‌ای، امری ضروری و اجتناب ناپذیر است که انجام اصلاح جدی و ساختاری در حسابرسی کشور منجر خواهد شد، بدیهی است دستیابی به این مهم مشروط بر انجام این امور با نهایت دقت، در چارچوب مقتضیات حرفه و با رعایت کلیه جوانب که فارغ از تعصبات و جایگاه افراد اهل فن شاغل در هر دو بخش حسابرسی کشور است محقق خواد شد.

 

تاریخ:1395/12/21

منبع:دنیای اقتصاد

: دنیای اقتصاد
آمار بازدید:576
گروه خبری:
.
لیست اخبار(تمام اخبار)
پیشخوان خبر
آرشیو اخبار
(تمام مطالب) کاربران