نحوه محاسبه حقوق بازنشستگی

در ماه های ابتدای هر سال میزان افزایش حقوق سالیانه به تصویب شورای عالی کار، مجلس و یا هیئت دولت می رسد، و اعلام می شود که اگر بیمه شده ای بیش از مقدار مصوب افزایش حقوق داشته باشد مبنای محاسبه آن 5 سال آخر خواهد بود.

 

به گزارش بدوبس به نقل از سلامت نیوز، روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی توضیحاتی پیرامون برخی از سوالات درخصوص روش محاسبه حقوق بازنشستگی ارائه داده است که به آن اشاره می کنیم؛

 

سازمان تامین اجتماعی در پاسخ به اینکه نحوه محاسبه حقوق شخصی که از طرف سازمان تامین اجتماعی بازنشسته شده است، و در 5 سال پایانی کار خود یک سال و نیم از بیمه بیکاری استفاده کرده باشد، چگونه خواهد بود؟

اعلام کرد؛ میانگین 5 سال یعنی 60 ماه حقوق مبنای کسر حق بیمه که ممکن است مقرری بیمه بیکاری نیز شامل آن باشد مبنای تعیین مستمری بازنشستگی قرار می گیرد.

 

و همچنین درجواب پرسش اینکه، شرایط لازم برای تایید افزایش حقوق ناشی از ارتقای شغلی که بیش از میزان افزایش مصوب سالیانه برای بیمه شده در 2 سال پایانی پیش از بازنشستگی می باشد، چیست؟ پاسخ داد؛ هر سال افزایش حقوق های سالیانه توسط شورای عالی کار، مجلس یا هیات دولت تصویب و اعلام می شود اگر بیمه شده ای افزایشی بیش از آن مقدار داشته باشد مبنای محاسبه 5 سال خواهد بود.

مورد شما باید بررسی شود زیرا محاسبه مستمری با میانگین 5 سال آخر یک استثناست و نباید به عنوان رویه بکار گرفته شود و دلایل این اقدام باید کاملا واضح باشد. به هر حال امکان طرح موضوع در دیوان عدالت اداری وجود دارد.

 

تاریخ:1396/2/17

منبع:سلامت نیوز

: سلامت نیوز
آمار بازدید:13398
گروه خبری:
.
لیست اخبار(تمام اخبار)
پیشخوان خبر
آرشیو اخبار
(تمام مطالب) کاربران

دغدغه مالیاتی نداشته باشید … تجربه چند سال فعالیت در حوزه ” مالیات ” و همچنین تغییرات اساسی قانون مالیات های مستقیم از سال ۱۳۹۵ گواه بر این موضوع دارد که انجام امور مالیاتی نیاز به تخصص و آگاهی از قوانین و بخشنامه های جدید دارد؛ لذا شخصاً به صاحبان کسب و کارها توصیه میکنم در کنار فعالیت تجاری خود، از وجود یک مشاور مالیاتی بهره ببرند. مشاوره تشکیل پرونده مالیاتی پروسه تشکیل پرونده مالیاتی برای اشخاص حقیقی و حقوقی، یک فرآیند پیچیده و زمان بر می باشد که انجام مناسب آن نیازمند تجربه و دانشی بالا است. دانستن ضرایب و بار مالیاتی مشاغل و شرکت ها قطعاً به نفع شما خواهد بود. مشاوره مالیاتی ثبت شرکت اگر تصمیم دارید یک شرکت انتفاعی و یا حتی غیر انتفاعی تأسیس نمایید، پیشنهاد می کنم قبل از اقدام به ثبت آن، حتماً یک جلسه مشاوره در ارتباط با مسئولیت ها و بار مالیاتی شرکت مورد نظر داشته باشید. نظارت مالیاتی بر انعقاد قراردادها به همان اندازه که نظارت حقوقی برای انعقاد قراردادها نیاز است، نظارت مالیاتی نیز مهم و حیاتی ست؛ متاسفانه بسیاری از مودیان به دلیل جهل به قانون و عدم اطلاع، ضررهای مالی سنگینی را متحمل می شوند. تهیه و ارسال گزارشات فصلی یکی از تکالیف جدید مالیاتی برای اشخاص و شرکت ها، تهیه و ارسال ” گزارشات فصلی ” می باشد. گزارشات فصلی در واقع نوعی ابزار کنترلی سازمان امور مالیاتی برای نظارت بر شفافیت عملکرد مودیان مالیاتی است. مشاوره و انجام مالیات بر ارث قانون ارث و مباحث حقوقی و مالیاتی آن، از پیچیده ترین و طولانی ترین مراحل اداری برخوردار است. به همین جهت مشاوره و انجام مراحل اداری و حقوقی آن توسط وکیل بسیار موثرتر و کارآمدتر از مودیان است. مشاوره مالیاتی سرقفلی و نقل و انتقال املاک از آنجاییکه ” سرقفلی ” یک مبحث پیچیده حقوقی و مالیاتی است و اکثر اوقات بر سر آن دعوای حقوقی-مالیاتی شکل میگیرد، پیشنهاد می کنم قبل از انجام معاملاتی از این دست، با وکیل مالیاتی تماس بگیرید.

فيروز بيگ زاده